Wstęp

Zbroja płytowa
Hełmy
Rodzaje powierzchni*
Zestawy, zbroje
Dodatki do stroju
Inne

Nowości

Kontakt


Witam!

Od wielu lat związany jestem z ruchem rycerskim. Dzięki temu jestem obeznany ze stylami obecnymi w rynsztunku różnych epok. Przez ten czas poznałem techniki obróbki różnych materiałów: stali, metali kolorowych, skóry. Pozwala mi to na dużą elastyczność w realizacji indywidualnych zamówień.

Swoją pracę traktuję twórczo. Nie skupiam się tyko na wykonywaniu dokładnych kopii, lecz pozwalam sobie na dokonywanie pewnych modyfikacji w stosunku do oryginału. Wykonuję także stylizacje, ale ściśle określone kanonami epoki. Przy odtwarzaniu istotny jest dla mnie nie tylko ogólny wygląd, lecz również rozwiązania techniczne, które także powinny być zgodne z historycznymi wzorcami. Należy zdawać sobie sprawę, iż owe problemy były rozwiązywane w różnoraki sposób w różnych epokach oraz ośrodkach płatnerskich. Odtwarzając wzory zwracam uwagę, na jakie potrzeby był wykonywany dany przedmiot (wojna, turniej, parada, dekoracja).

Niezależnie od tego czy wykonuje prosty czy skomplikowany element, zawsze dokładnie go wykańczam, wychodząc założenia, że klasę rzemiosła ocenia się po precyzji wykonania. Każdą rzecz wykonuję ręcznie 'na zamówienie', zatem przedmioty te mają indywidualny charakter. Zdjęcia umieszczone na stronie dokumentują moja dotychczasową twórczość i możliwości.

W dzisiejszych czasach zbroja na pewno straciła swoje pierwotne, podstawowe zadanie, jakim była ochrona życia. Nabyła jednak innego znaczenia. Zyskała romantyczna symbolikę, stała się niezbędnym rekwizytem dla odtwórców historii z bractw rycerskich, oraz unikatowym, ręcznie wykonywanym przedmiotem dla kolekcjonerów.

Tomasz      Samuła